EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۷ خرداد
روز جهاني ديابت
تاریخ به روزرسانی: 1397/08/23

 

23 آبانماه (14 نوامبر)؛ روز جهاني ديابت

ديابت يك عارضه ناشى از اختلال در توليد و يا عملكرد انسولين در بدن است. انسولين هورمون يا ماده‌اى است كه در لوزالمعده (پانكراس) توليد مى‌شود و سلول‌ها را قادر مى‌سازد تا گلوكز را از خون بگيرد و براى توليد انرژى استفاده كنند.

نامگذاري روز جهاني ديابت

چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد "فردريك بانتينگ" كاشف انسولين، اولين بار در سال 1991 با همكاري بنياد بين‌المللي ديابت (IDF)  و سازمان جهاني بهداشت (WHO) به عنوان روز جهاني ديابت نامگذاري شده است. هدف از نامگذاري چنين روزي افزايش آگاهي عمومي در ارتباط با علل، عوارض، پيشگيري و درمان اين پديده روزافزون است.

 

مجمع عمومي سازمان ملل در 20 دسامبر 2006 با  تصويب قطعنامه برجسته و منحصر به فرد، ديابت را "يك بيماري مزمن و ناتوان كننده با هزينه هاي هنگفت“ معرفي كرد كه خانواده‌ها، دولت ها و كل جهان با آن مواجه است. بر اساس قطعنامه سازمان ملل، چهاردهم نوامبر (23 آبان ماه) روز جهاني ديابت اعلام شد.

 

نماد روز جهاني ديابت

براي اعلام تصويب روز جهاني ديابت  از سوي سازمان ملل و نيز براي تأكيد بر مبارزه براي پيشگيري از ديابت، استفاده از يك دايره به عنوان نشان «همه با هم براي ديابت»، تصويب  شد.  دايره يك نمادِ ساده است كه به راحتي مي توان آن را پذيرفت و استفاده كرد. در تمام ِ فرهنگ ها دايره، نشـانه زندگي و سلامتي است و معني اين نماد نيز اين است كه فشارهاي سخت و شديد، نتيجه مثبت دارد. رنگ آبي، تجسم آسمان است كه همه ملت ها را متحد مي كند (رنگ پرچم سازمان ملل نيز آبي است). دايره آبي ديابت، نشان اتحاد جهاني براي مبارزه عليه ديابت است.

 

ديابت چيست؟

اشكال در سيستم سوخت رساني بدن را كه به دليل كمبود انسولين به وجود مي آيد "ديابت" مي خوانند. انسولين هورموني است كه توسط پانكراس – اندام توليد كننده آنزيم گوارش – ساخت مي شود و براي جذب انرژي مواد غذايي ضروري است.

 

انواع ديابت
1-
ديابت وابسته به انسولين يا نوع يك : در اين نوع بيماري ديابت، بيمار يا مقدار كمي انسولين توليد مي كند و يا اصلاً توليد انسولين ندارد و در نتيجه فقدان انسولين، كنترل قند خون غير ممكن است. معمولاً اين نوع ديابت قبل از 40 سالگي بروز مي كند و اوج ميزان وقوع آن در حدود 14 سالگي است.

 

2- ديابت غير وابسته به انسولين يا نوع دو : در اين نوع بيماري ديابت، لوزالمعده انسولين توليد مي كند اما نه به اندازه اي كه قند خون را تنظيم كند و از طرف ديگر سلولهاي بدن در برابر انسولين مقاومت نشان مي دهند. اين نوع ديابت معمولاً در افراد بالاي 40 سال بروز مي كند.


3-
ديابت دوران بارداري: ديابت حاملگي معمولاً بين هفته هاي 24 و 28 بارداري ظاهر مي شود و عموماً پس از زايمان از بين مي رود، چون در همه انواع ديابت، ميزان قند يا گلوكز خون بسيار بالا مي رود علائم و نتايج همه آنها يكسان است.

 

ديابت,23 آبان روز جهاني ديابت,14 نوامبر روز جهاني ديابت

ديابت نوع يك قبل از 40 سالگي بروز مي كند

 

علائم و نشانه‌هاي بيماري ديابت
در مراحل ابتدايي ممكن است ديابت بدون علامت باشد. بسياري از بيماران به طور اتفاقي در يك آزمايش يا در حين غربالگري شناسايي مي‌شوند. با بالاتر رفتن قند خون، علائم ديابت آشكارتر مي‌شوند. پرادراري، پرنوشي، پرخوري، كاهش وزن با وجود اشتهاي زياد، خستگي و تاري ديد از علايم اوليه شايع ديابت است. بسياري از بيماران در هنگام تشخيص بيماري چندين سال ديابت داشته‌اند و حتي دچار عوارض ديابت شده‌اند.

 

در كودكان دچار ديابت نوع يك، علايم معمولاً ناگهاني بارز مي‌شوند، اين افراد معمولاً قبلاً سالم بوده و چاق نبوده‌اند. در بزرگسالان اين علايم معمولاً تدريجي‌تر بارز مي‌شوند. عارضه كتواسيدوز مي‌تواند به عنوان علامت شروع كننده بيماري هم در ديابت نوع يك بارز شود. در ديابت نوع دو معمولاً فرد تا سال‌ها بدون علامت است. علايم معمولاً خفيف هستند و به طور تدريجي بدتر مي‌شوند. در نهايت فرد دچار خستگي مفرط و تاري ديد شده و ممكن است دچار دهيدراتاسيون شود.

 

چه كساني به ديابت مبتلا مي شوند؟
همه افراد ممكن است به ديابت نوع دوم دچار شوند. با اين وجود، عواملي وجود دارد كه ممكن است شما را در خطر بيشتر ابتلا به بيماري قرار دهد. اين عوامل عبارتند از:
1 
تجمع چربي در اطراف كمر و معده
2 
كم تحركي و انجام ندادن حركات ورزشي
وزن بيش از حد
4 
سن بالاي 45 سال
5 
سابقه ديابت نوع دوم در خانواده
6 
ابتلا به ديابت حاملگي
7 
فشار خون بالا
8 
تري گليسيريد بالا
9 
پايين بودن تجمع ليپوپروتئين و كلسترول ( پايين تر از 35 (

 

توصيه هايي براي پيشگيري از ديابت

- افزايش فعاليت بدني
-
مصرف مقادير فراواني فيبر
-
ارتقاي مصرف غلات كامل
-
كاهش دادن وزن اضافي
-
پرهيز از رژيم غذايي محدود و زودگذر و اصلاح الگوي غذايي و انتخاب غذاهاي سالم‌تر

 

تعداد بازدید: 263
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

آدرس مركز: بيرجند-خيابان غفاري- بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي رازي- طبقه همكف- درمانگاه قلب-مركز تحقيقات بيماريهاي قلب و عروق

تلفن: 31626460-31626459       فاكس : 05632234717      E-mail :cvdrc.birjand@gmail.com  ,  cvdrc.birjand@bums.ac.ir

 
ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal